Warsaw Hub

Wielofunkcyjność, metropolitalność, przyjazna przestrzeń wielkomiejska z pejzażową zielenią – to cechy charakteryzujące jedną ze spektakularnych inwestycji w centrum Warszawy, składającą się z trzech wieżowców. Mowa o The Warsaw Hub.

Warszawska Wola to jedna z najdynamiczniej rozwi­jających się dzielnic mia­sta, której dawny prze­mysłowy charakter zamienia się w metropolitalne, wielofunkcyjne centrum. Charakterystycznym przykładem urbanistycznym i ar­chitektonicznym tych przekształceń jest otoczenie Ronda Daszyńskiego. W tym rejonie zrealizowanych zostało wiele gmachów metropoli­talnych, budynków mieszkalnych i usługowych, w tym kilka wieżow­ców, z których aż trzy składają się na tę istotną w skali mia­sta inwestycję, czyli The Warsaw Hub.

Urbanistyka nowego City. Architektura minimalistycznej rzeźby.

Andrzej Chołdzyński sporządził, w ścisłej współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, poprzedzające projekt architektoniczny wariantowe studia urbanistyczne całej dzielnicy i kwartału przyległego do Ronda Daszyńskiego. Ekspresyjna i indywidualna archi­tektura tego zespołu budynków zo­stała następnie zaprojektowana dla Ghelamco w war­szawskiej pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego: (AMC-Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.-Sp.k.), au­tora m.in. budynku Centrum Giełdo­we – Giełdy Papierów Wartościo­wych w Warszawie, stacji metra Plac Wilsona, centralnego od­cinka II linii metra warszawskie­go czy też Nowy Świat 2.0. The Warsaw Hub jest najbardziej in­nowacyjnym projektem realizowa­nym przez tego Inwestora, i według jego opinii wychodzącym daleko poza ramy zwykłego kom­pleksu biurowców.

Trzy wieżowce rzeźbiarsko roz­mieszczone są na wspólnej, stosownie meandrującej pięciokondygnacyjnej podstawie mieszczącej centrum kongresowe– rytmizowanej poprzecznymi przejściami. Dwa z nich-biurowe liczą 130 metrów wy­sokości, a jeden mieszczący dwa hotele – 85 metrów. Ra­zem tworzą wzdłuż ulicy Towarowej spójną, wielkomiejską pierzeję o in­trygującej tektonice, oraz widoczną z wielu miejsc w stolicy dominan­tę zaznaczającą w pejzażu Rondo Daszyńskiego. Projekt daje z każdego miej­sca inny widok i inny układ kom­pozycyjny brył budynków, budując interesująco oraz intrygują­co panoramę miasta. Wzdłuż tej architektonicznej rzeźbiarskiej niemal kompozycji, zarówno od strony ulicy To­warowej, jak i od jego zachodniego wnętrza, po­wstaje atrakcyjna przestrzeń pu­bliczna budowana z pasażów, skwerów i pla­ców z małą architekturą oraz pejzażową ziele­nią miejską. The Warsaw Hub jest jedną z najbardziej wielowątkowych inwestycji Ghelam­co. Podobnie jak w przypadku pobli­skiego Placu Europejskiego w parte­rach zlokalizowane są, oprócz lob­by biurowych i hotelowych, ka­wiarnie, restauracje, punkty usłu­gowe oraz handlowe, ogrody i skwery pożytku publicznego.

W poziomie -1 zespół gmachów jest bezpośrednio połączo­ny pasażem handlowym z antresolą stacji II linii metra – Rondo Daszyńskiego, w metropolitalny sposób integrując infrastrukturę transportową i wzbogacając w pełni potencjał ważne­go węzła ko­munikacyjnego Warszawy położonego u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, łączącego II linię metra z przystankami tramwa­jowymi oraz autobusowymi, a tak­że stacjami kolejowymi Warszawa Ochota oraz Warszawa Główna.

Wielofunkcyjność przestrzeni, przestrzeń wielofunkcyjności i wielowątkowości.

W obiektach wchodzących w skład The Warsaw Hub, na łącz­nej powierzchni użytkowej ok. 113 tys. m2, znajdują się przestrzenie biurowe, centrum kongresowe, dwa hotele, pasaż handlowy oraz prze­strzenie handlowe i usługowe. Ze­spół wyposażony jest w wielokon­dygnacyjny garaż podziemny połą­czony komunikacją pionową z ho­lami wejściowymi oraz nowocze­sny naziemny, oświetlony świa­tłem dziennym parking rowerowy z prysznicami i szafkami dla rowe­rzystów, zlokalizowany w południo­wej części jednej z wież biurowych. Od strony Ronda Daszyńskiego sta­rannie zaplanowano zadrzewiony plac z parterami roślinnymi, a także zieloną nawierzchnią. Od tego pla­cu prowadzą w kierunku południo­wym dwa ciągi zielone – wielkosz­palerowy układ drzew oraz krze­wów wzdłuż ulicy Towarowej i ka­meralny pasaż z drzewami od wnę­trza kwartału.

Innowacyjność

The Warsaw Hub jest dziełem intensywnego dialogu Inwestora i Ar­chitekta, poszukującym przestrzennej odpowiedzi na potrzeby miasta, je­go mieszkańców oraz przyszłych użytkowników. Jest organizmem uwzględniającym na każdym etapie swojego powstawa­nia osiągnięcia nowoczesnej myśli i technologii, wielokrotnie poddawa­nym wariantowaniu, próbom elastycz­ności, wielofunkcjonalności, mul­timodalności planu funkcjonalnego i przestrzeni.

Dużą rolę w procesie projektowym odegrały takie kryteria, jak elastycz­ność przestrzeni biurowych, przeja­wiająca się w stworzeniu warunków do dowolnej aranżacji powierzchni biurowej na biura typu open space lub wydzielone pokoje biurowe. Stworzone zostały warunki funkcjo­nalne umożliwiające tworzenie prze­strzeni o zróżnicowanych właściwo­ściach, dające przyszłym użytkow­nikom potencjał do nietypowych aranżacji wynikających z indywidu­alnych potrzeb, wielkości czy cha­rakteru ich organizacji. Powierzch­nie biurowe mogą być łączone oraz wydzielone zarówno w planie, jak i w przekroju pionowym poprzez fu­zję kilku kondygnacji. Na najwyż­szych piętrach znajdują się atrak­cyjne „podniebne” tarasy zewnętrz­ne z widokiem na Warszawę oraz przestrzenie urządzone w podwójnej wysokości kondygnacji o prestiżo­wym charakterze. W łącznikach po­między budynkami zostały stworzo­ne warunki do aranżacji interaktyw­nej przestrzeni sprzyjającej mniej­szym firmom oraz start-up-om. Na dachu łącznika pomiędzy wieżami biurowymi najemcy będą mogli ko­rzystać ze wspólnego zielonego tara­su i ogrodu.

Zastosowane rozwiązania kon­strukcyjne i technologiczne umożli­wiają swobodną aranżację przestrze­ni biurowych przy zachowaniu kom­fortu użytkowania na każdej kondygnacji oraz w każdej części budynku. Na etapie projekto­wania zostały przeprowadzone obli­czenia i symulacje przy użyciu mo­delu 3D dotyczące ilości oraz jakości światła dziennego w biurach w opar­ciu m.in. o wytyczne BREEAM oraz Modern Office Standards. Na pod­stawie tych obliczeń w zestawie­niu z bilansem energetycznym zo­stały dobrane parametry spektrofo­tometryczne szklenia fasadowego. Dla spełnienia komfortu świetlnego okna biurowe wyposażone są w au­tomatyczne żaluzje weneckie wbu­dowane w moduły elewacyjne fasa­dy elementowej z możliwością indy­widualnej regulacji natężenia świa­tła przez użytkowników.

Istotnym elementem w budynkach wysokościowych jest komunikacja pionowa, a więc windy, które dają możliwość sprawnego podróżowa­nia na wszystkie kondygnacje. Od­powiednie zaplanowanie i zaprojek­towanie tego na pozór oczywistego elementu w budynku wysokościo­wym jest rozwiązaniem bezpośred­nio wpływającym na komfort użytkowników. W bu­dynku zastosowano system kabin dwupoziomowych ograni­czający liczbę przystanków pośred­nich, co w konsekwencji prowadzi do skrócenia czasu podróży i oczeki­wania na windę.

Oprócz centralnego systemu za­rządzania budynkiem (BMS), od­powiadającego między innymi za kontrolę energii, sprawność funkcjonalną oraz ochro­nę i bezpieczeństwo użytkowania, projekt oferuje swoim użyt­kownikom liczne nowoczesne roz­wiązania, m.in. dostęp i nawigację za pomocą smartfona, system roz­poznawania samochodów, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Deweloper integruje wszystkie sys­temy budynkowe, wykorzystując do tego chmurę cyfrową na innowacyjną, niespotykaną dotąd skalę. Uczyni to z The Warsaw Hub, jak słyszymy, jego najbardziej spektakularny i zaawan­sowany technologicznie budynek.

Dane techniczne:

Zespół budynków biurowych z funkcjami hotelowymi, handlowo-usługowymi i garażem podziemnym, wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną przy ul. Siennej i Towarowej w Warszawie. Składający się z części podziemnej jednokondygnacyjnej usługowo – handlowej i 5 kondygnacyjnego parkingu podziemnego oraz części naziemnej składającej się z
5 kondygnacyjnego podium głównie o funkcji kongresowo-konferencyjnej i widowiskowej oraz sportowo-rekreacyjnej oraz zlokalizowanych na tym podium trzech budynków wysokościowych: jednego budynku hotelowego o wysokości 85 m oraz dwóch budynków o funkcji biurowej i wysokości 130 m każdy.

Zespół wyżej wymienionych budynków w tym wysokościowych, ma:

  • powierzchnię użytkową brutto wraz z parkingami ok. 157.152,00 m2,
  • powierzchnię całkowitą ok. 189.954,00 m2
  • i kubaturę 748.558,00 m3.

Projektowane poszczególne funkcje mają w przybliżeniu następujące powierzchnie:

  • funkcja biurowa o powierzchni użytkowej brutto ok. 73.000 m2
  • funkcja hotelowa o powierzchni użytkowej brutto ok. 17.000 m2
  • funkcja kongresowo – konferencyjna i widowiskowa projektowana dla 750 osób z holami wejściowymi o powierzchni użytkowej brutto ok. 3.000 m2
  • funkcja sportowo – rekreacyjna o powierzchni użytkowej brutto ok. 400 m2
  • funkcja handlowa i usługowa o powierzchni użytkowej brutto ok. 9.000 m2
  • funkcja restauracyjna o powierzchni użytkowej ok. 000 m2
  • parkingi podziemne o powierzchni użytkowej brutto ok 35.800 m2 i powierzchni całkowitej ok. 41.700 m2 oraz kubaturze ok. 125.100 m3, oraz pozostałe powierzchnie o funkcjach towarzyszących i technicznych o łącznej powierzchni użytkowej brutto ok. 16.952 m2.