Wielofunkcyjność, metropolitalność, przyjazna przestrzeń wielkomiejska z pejzażową zielenią – to cechy charakteryzujące jedną ze spektakularnych inwestycji w centrum Warszawy, składającą się z trzech wieżowców. Mowa o The Warsaw Hub.
Warszawska Wola to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic miasta, której dawny przemysłowy charakter zamienia się w metropolitalne, wielofunkcyjne centrum. Charakterystycznym przykładem urbanistycznym i architektonicznym tych przekształceń jest otoczenie Ronda Daszyńskiego. W tym rejonie zrealizowanych zostało wiele gmachów metropolitalnych, budynków mieszkalnych i usługowych, w tym kilka wieżowców, z których aż trzy składają się na tę istotną w skali miasta inwestycję, czyli The Warsaw Hub.
Urbanistyka nowego City. Architektura minimalistycznej rzeźby.
Andrzej Chołdzyński sporządził, w ścisłej współpracy z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, poprzedzające projekt architektoniczny wariantowe studia urbanistyczne całej dzielnicy i kwartału przyległego do Ronda Daszyńskiego. Ekspresyjna i indywidualna architektura tego zespołu budynków została następnie zaprojektowana dla Ghelamco w warszawskiej pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego: (AMC-Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.-Sp.k.), autora m.in. budynku Centrum Giełdowe – Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, stacji metra Plac Wilsona, centralnego odcinka II linii metra warszawskiego czy też Nowy Świat 2.0. The Warsaw Hub jest najbardziej innowacyjnym projektem realizowanym przez tego Inwestora, i według jego opinii wychodzącym daleko poza ramy zwykłego kompleksu biurowców.
Trzy wieżowce rzeźbiarsko rozmieszczone są na wspólnej, stosownie meandrującej pięciokondygnacyjnej podstawie mieszczącej centrum kongresowe– rytmizowanej poprzecznymi przejściami. Dwa z nich-biurowe liczą 130 metrów wysokości, a jeden mieszczący dwa hotele – 85 metrów. Razem tworzą wzdłuż ulicy Towarowej spójną, wielkomiejską pierzeję o intrygującej tektonice, oraz widoczną z wielu miejsc w stolicy dominantę zaznaczającą w pejzażu Rondo Daszyńskiego. Projekt daje z każdego miejsca inny widok i inny układ kompozycyjny brył budynków, budując interesująco oraz intrygująco panoramę miasta. Wzdłuż tej architektonicznej rzeźbiarskiej niemal kompozycji, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zachodniego wnętrza, powstaje atrakcyjna przestrzeń publiczna budowana z pasażów, skwerów i placów z małą architekturą oraz pejzażową zielenią miejską. The Warsaw Hub jest jedną z najbardziej wielowątkowych inwestycji Ghelamco. Podobnie jak w przypadku pobliskiego Placu Europejskiego w parterach zlokalizowane są, oprócz lobby biurowych i hotelowych, kawiarnie, restauracje, punkty usługowe oraz handlowe, ogrody i skwery pożytku publicznego.
W poziomie -1 zespół gmachów jest bezpośrednio połączony pasażem handlowym z antresolą stacji II linii metra – Rondo Daszyńskiego, w metropolitalny sposób integrując infrastrukturę transportową i wzbogacając w pełni potencjał ważnego węzła komunikacyjnego Warszawy położonego u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, łączącego II linię metra z przystankami tramwajowymi oraz autobusowymi, a także stacjami kolejowymi Warszawa Ochota oraz Warszawa Główna.
Wielofunkcyjność przestrzeni, przestrzeń wielofunkcyjności i wielowątkowości.
W obiektach wchodzących w skład The Warsaw Hub, na łącznej powierzchni użytkowej ok. 113 tys. m2, znajdują się przestrzenie biurowe, centrum kongresowe, dwa hotele, pasaż handlowy oraz przestrzenie handlowe i usługowe. Zespół wyposażony jest w wielokondygnacyjny garaż podziemny połączony komunikacją pionową z holami wejściowymi oraz nowoczesny naziemny, oświetlony światłem dziennym parking rowerowy z prysznicami i szafkami dla rowerzystów, zlokalizowany w południowej części jednej z wież biurowych. Od strony Ronda Daszyńskiego starannie zaplanowano zadrzewiony plac z parterami roślinnymi, a także zieloną nawierzchnią. Od tego placu prowadzą w kierunku południowym dwa ciągi zielone – wielkoszpalerowy układ drzew oraz krzewów wzdłuż ulicy Towarowej i kameralny pasaż z drzewami od wnętrza kwartału.
Innowacyjność
The Warsaw Hub jest dziełem intensywnego dialogu Inwestora i Architekta, poszukującym przestrzennej odpowiedzi na potrzeby miasta, jego mieszkańców oraz przyszłych użytkowników. Jest organizmem uwzględniającym na każdym etapie swojego powstawania osiągnięcia nowoczesnej myśli i technologii, wielokrotnie poddawanym wariantowaniu, próbom elastyczności, wielofunkcjonalności, multimodalności planu funkcjonalnego i przestrzeni.
Dużą rolę w procesie projektowym odegrały takie kryteria, jak elastyczność przestrzeni biurowych, przejawiająca się w stworzeniu warunków do dowolnej aranżacji powierzchni biurowej na biura typu open space lub wydzielone pokoje biurowe. Stworzone zostały warunki funkcjonalne umożliwiające tworzenie przestrzeni o zróżnicowanych właściwościach, dające przyszłym użytkownikom potencjał do nietypowych aranżacji wynikających z indywidualnych potrzeb, wielkości czy charakteru ich organizacji. Powierzchnie biurowe mogą być łączone oraz wydzielone zarówno w planie, jak i w przekroju pionowym poprzez fuzję kilku kondygnacji. Na najwyższych piętrach znajdują się atrakcyjne „podniebne” tarasy zewnętrzne z widokiem na Warszawę oraz przestrzenie urządzone w podwójnej wysokości kondygnacji o prestiżowym charakterze. W łącznikach pomiędzy budynkami zostały stworzone warunki do aranżacji interaktywnej przestrzeni sprzyjającej mniejszym firmom oraz start-up-om. Na dachu łącznika pomiędzy wieżami biurowymi najemcy będą mogli korzystać ze wspólnego zielonego tarasu i ogrodu.
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne umożliwiają swobodną aranżację przestrzeni biurowych przy zachowaniu komfortu użytkowania na każdej kondygnacji oraz w każdej części budynku. Na etapie projektowania zostały przeprowadzone obliczenia i symulacje przy użyciu modelu 3D dotyczące ilości oraz jakości światła dziennego w biurach w oparciu m.in. o wytyczne BREEAM oraz Modern Office Standards. Na podstawie tych obliczeń w zestawieniu z bilansem energetycznym zostały dobrane parametry spektrofotometryczne szklenia fasadowego. Dla spełnienia komfortu świetlnego okna biurowe wyposażone są w automatyczne żaluzje weneckie wbudowane w moduły elewacyjne fasady elementowej z możliwością indywidualnej regulacji natężenia światła przez użytkowników.
Istotnym elementem w budynkach wysokościowych jest komunikacja pionowa, a więc windy, które dają możliwość sprawnego podróżowania na wszystkie kondygnacje. Odpowiednie zaplanowanie i zaprojektowanie tego na pozór oczywistego elementu w budynku wysokościowym jest rozwiązaniem bezpośrednio wpływającym na komfort użytkowników. W budynku zastosowano system kabin dwupoziomowych ograniczający liczbę przystanków pośrednich, co w konsekwencji prowadzi do skrócenia czasu podróży i oczekiwania na windę.
Oprócz centralnego systemu zarządzania budynkiem (BMS), odpowiadającego między innymi za kontrolę energii, sprawność funkcjonalną oraz ochronę i bezpieczeństwo użytkowania, projekt oferuje swoim użytkownikom liczne nowoczesne rozwiązania, m.in. dostęp i nawigację za pomocą smartfona, system rozpoznawania samochodów, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Deweloper integruje wszystkie systemy budynkowe, wykorzystując do tego chmurę cyfrową na innowacyjną, niespotykaną dotąd skalę. Uczyni to z The Warsaw Hub, jak słyszymy, jego najbardziej spektakularny i zaawansowany technologicznie budynek.
Dane techniczne:
Zespół budynków biurowych z funkcjami hotelowymi, handlowo-usługowymi i garażem podziemnym, wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną przy ul. Siennej i Towarowej w Warszawie. Składający się z części podziemnej jednokondygnacyjnej usługowo – handlowej i 5 kondygnacyjnego parkingu podziemnego oraz części naziemnej składającej się z
5 kondygnacyjnego podium głównie o funkcji kongresowo-konferencyjnej i widowiskowej oraz sportowo-rekreacyjnej oraz zlokalizowanych na tym podium trzech budynków wysokościowych: jednego budynku hotelowego o wysokości 85 m oraz dwóch budynków o funkcji biurowej i wysokości 130 m każdy.
Zespół wyżej wymienionych budynków w tym wysokościowych, ma:
Projektowane poszczególne funkcje mają w przybliżeniu następujące powierzchnie:
© 2020 AMC – Andrzej M. Chołdzyński | Wszystkie prawa zastrzeżone | Zmień ustawienia cookies