ZAGOSPODAROWANIE TERENU
Teren projektowanej siedziby prokuratur w Katowicach to działki nr 15/18 i 13/43 o łącznej powierzchni ok. 3,5 ha położone w północnej części Katowic w pobliżu wjazdu do miasta Drogową Trasą Średnicową (Trasa Nikodema i Józefa Renców) od strony Świętochłowic. Jest to teren niezabudowany, w przeważającej części jest zadrzewiony, głównie brzozowymi zagajnikami. Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej zlokalizowane są po stronie południowej terenu
– przy ul. Gliwickiej – tramwajowe oraz przy skrzyżowaniu ul. Gliwickiej i ul. Jana Pawła II – autobusowe.
Wjazdy i wyjazdy, układ dróg wewnętrznych, ścieżek i chodników
Wjazdy na teren przewidziano po stronie wschodniej z ul. Gliwickiej (od południa) i po stronie zachodniej z drogi serwisowej wzdłuż Trasy Renców (od północy). Zespół budynków usytuowano w centralnej części działki nr 13/43. Na terenie wokół budynku zaprojektowano drogi wewnętrzne umożliwiające dojazdy do: strefy wejściowej przed głównym wejściem po stronie północnej budynku, strefy specjalnie chronionej, wjazdów do garażu podziemnego, strefy zapleczowej po stronie zachodniej (dostawy, wywóz odpadów itd.) oraz przejazd wokół budynku, a także 110 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz 50 stanowisk postojowych dla rowerów w pobliżu wejść do budynku. Zapewniono w ten sposób: wjazd w głąb działki, do garażu, wjazd dla konwoju z zatrzymanymi zapewniający bezpieczeństwo osób i mienia, całość ze ścisłą kontrolą wjeżdżających i wyjeżdżających. Zaprojektowano na działce wymagane 580 miejsc parkingowych, z czego 470 w garażu podziemnym w zespole budynków. Przewidziano niezbędne chodniki dla zapewnienia dostępu pieszym przybywającym do prokuratur komunikacją miejską, a także tematyczne ścieżki parkowe wśród istniejących zagajników.
Pełna retencja wód opadowych
Zaprojektowano system retencji całości wód opadowych na terenie działek inwestycji, w tym niecki i stawy bioretencyjne, mikro- i makropowierzchniowe ogrody deszczowe, uzupełnione systemem retencyjnych krajobrazowych oczek wodnych i skrzynek retencyjnych, zapewniających gromadzenie wody przy deszczach nawałnicowych. Retencjonowana woda jest następnie oddawana do atmosfery poprzez parowanie; roślin stawów bioretencyjnych i powierzchniowe ogrodów deszczowych, oczek wodnych, a także wykorzystywana do podlewania obszarów zielonych i celów gospodarczych.
Pejzaż błękitno-zielonej infrastruktury, bioróżnorodność, park leśny
Istniejące układy drzew, zachowane do maksimum, system pejzażowy bioretencji, ogrody deszczowe, nowe nasadzenia drzew, krzewów i niskiej roślinności, w tym krzewów kwitnących zapachowych i kwiatów, zapewniające bioróżnorodność, ukształtowane w formie tematycznych ścieżek i gabinetów pejzażowych budują w naszym projekcie przyjazny człowiekowi pejzaż, stosownie organizujący warunki pracy i refleksji nad pracą oraz niezbędnego odpoczynku duchowego i przestrzeni odnowy. Stworzony przez nas w ten sposób park leśny zapewni także odpowiedni komfort akustyczny zespołowi budynków prokuratur w relacji do Drogowej Trasy Średnicowej i pozostałych źródeł hałasu.
SYMBOLIKA, FORMA I FUNKCJA
Nasz projekt łączy symbolikę instytucji prawa, transparentnej i przewidywalnej z symboliką respektu i bezpieczeństwa instytucji państwowej. Umiarowa przestrzeń parteru jest dostojnie horyzontalna i jako podstawa kompozycyjna oraz symboliczna mieści m.in. Prokuraturę Krajową, a także stosownie od niej oddzielone funkcje ogólnodostępne zespołu. Trzy geometrycznie umiarowe gmachy, każdy o innych proporcjach, stoją na tej horyzontalnej podstawie i mieszczą kolejno: Prokuraturę Regionalną, Prokuraturę Okręgową i Prokuratury Rejonowe (Wschód, Zachód, Północ i Południe). Ustawione w różnych kierunkach trzy gmachy otwierają się metaforycznie na świat i okolicę, każdy w innej perspektywie. W strefie wejściowej te trzy gmachy przewieszone są nad podstawą parteru i tworzą bezpieczne zadaszone przedpole podjazdu i wejścia. Taki rzeźbiarski układ otwartych na świat czterech gmachów prokuratur, osadzonych solidnie i harmonijnie w otaczającym je pejzażu tworzy stosowną silną symbolikę tych instytucji. Racjonalny układ funkcjonalny i forma budynków współistnieją i współtworzą zgodnie tę symbolikę w warstwie architektonicznej. Dachy każdego budynku prokuratur i dachy – tarasy parteru pokryte są urządzoną, utrzymującą wilgoć i retencjonującą opady zielenią. Dla ich nawadniania wykorzystywana jest także tak zwana „woda szara” z umywalek i pryszniców, po wcześniejszym stosownym podczyszczeniu. Możliwe jest także zainstalowanie w obszarze dachów paneli fotowoltaicznych w celu zmniejszenia zużycia energii pierwotnej. Urządzone pejzażowo dachy i tarasy współtworzą integracyjne wpisywanie się budynków w otaczający je pejzaż.
Rozwiązania funkcjonalne
Parter. Ogólnodostępny hol główny łączy i organizuje wejścia publiczne do wszystkich czterech zespołów Prokuratur oraz do pomieszczeń i funkcji wspólnych co do zasady możliwych do odwiedzania przez publiczność, jak i pracowników Prokuratur – takich jak: biura podawcze każdej z Prokuratur, biblioteki, sale narad, sala konferencyjna, punkt gastronomiczny. W zachodniej części holu głównego znajduje się wejście do Prokuratury Okręgowej, we wschodniej – do Prokuratury Regionalnej, w centralnej części holu znajdują się pokoje interesantów, dwa biura przepustek – zgodnie z programem funkcjonalno-użytkowym odpowiednio: biuro przepustek Prokuratury Krajowej i Regionalnej oraz biuro przepustek Prokuratury Okręgowej i Prokuratur Rejonowych. W centralnej części holu znajdują się także wejścia do: Prokuratury Krajowej, czterech Prokuratur Rejonowych (Wschód, Zachód, Północ i Południe). Ponadto Prokuratura Krajowa dostępna może być również fakultatywnie w zależności od potrzeb drugim wejściem/wyjściem zapasowym, usytuowanym od południa, które w zależności od potrzeb może znajdować się w strefie specjalnie chronionej, powiększonej w tym celu. Strefa specjalnie chroniona usytuowana jest w południowo wschodniej części zespołu budynków. W parterze w obszarze Prokuratury Regionalnej znajdują się w niej m.in. pokoje przesłuchań, okazań, zatrzymanych, oraz Kancelaria Tajna Prokuratury Regionalnej. Również na parterze, w części zachodniej zespołu budynków, przynależnej do Prokuratury Okręgowej, znajduje się Archiwum Prokuratury Okręgowej – część pierwsza, a część druga Archiwum usytuowana jest na poziomie -1 wraz z pomieszczeniami technicznymi, pomieszczeniami UPS-ów, LAN, magazynami, boksami garażowymi i pozostałymi pomieszczeniami. Mając na uwadze zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a szczególnie wymóg zachowania minimum 25% terenu jako powierzchni biologicznie czynnej oraz wymóg zachowania możliwie dużej liczby istniejących na terenie inwestycji drzew, podjęliśmy decyzję o usytuowaniu 470 miejsc parkingowych w dwukondygnacyjnym podziemnym garażu wielostanowiskowym zlokalizowanym pod zespołem budynków. W garażu tym zlokalizowano też 14 miejsc parkingowych w wydzielonych boksach garażowych na poziomie -1. Rozwiązanie to jest korzystne dla funkcjonowania kompleksu i jego ochrony, dając duże możliwości wydzielania lub późniejszego modyfikowania stref kontroli dostępu w obrębie podziemnej przestrzeni garażu. Poza stanowiskami parkingowymi w części podziemnej znajduje się część archiwum oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe obsługujące cały budynek. Zaprojektowano dwa wjazdy do garażu podziemnego: od strony wschodniej i od strony zachodniej kompleksu.
Dostępność obiektu dla osób niepełnosprawnych
Cały kompleks zaprojektowano jako dostępny dla osób niepełnosprawnych; wszystkie kondygnacje podziemne i nadziemne dostępne będą za pomocą wind, na wszystkich kondygnacjach użytkowych zlokalizowane będą toalety dostępne dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia wszystkich kondygnacji będą odpowiednio wyposażone w drzwi o wymaganej szerokości i funkcjonalności.