Rozbudowa Kompleksu Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”

Urbanistyka, architektura, obsługa komunikacyjna, układy funkcjonalno-użytkowe

Budynek „Domu Partii” jest jednym z najwartościowszych gmachów modernistycznych zrealizowanych w okresie po II wojnie światowej w Polsce, na progu epoki socrealizmu. Autorem gmachu był zespół tzw. „tygrysów”- trzech architektów: Wierzbickiego, Kłyszewskiego i Mokrzyńskiego, tworzących w okresie przed- i powojennym. Budynek „Domu Partii” znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej Traktu Królewskiego i wraz z terenem otoczenia jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Planuje się wybudowanie nowego budynku biurowo-usługowego klasy A usytuowanego na południowej stronie oraz garażu podziemnego usytuowanego na północnej stronie należącej do CBF działki, połączonych funkcjonalnie z istniejącym zabytkowym budynkiem.

Idea projektu; aspekty urbanistyczne, kulturowe, ochrony zabytków, architektoniczne

Projektowany budynek biurowo-usługowy  jest położony między Domem Partii – zabytkiem z lat 50-tych XX wieku, a gmachem Centrum Giełdowe i jest w swym zamyśle zwornikiem kompozycyjnym oraz architektonicznym dla tych obu gmachów. Sam pozostaje eteryczny, w abstrakcyjny syntetyczny sposób łącząc bogatą tektonikę elewacji obu zastanych gmachów. Wobec umiarowych, monumentalnych i prostopadłościennych kompozycji obu istniejących sąsiadów utrzymanych w rytmie: baza, korpus, zwieńczenie, projekt wprowadza w przestrzeń ich wzajemnych relacji płynną, budowaną po szerokim łuku elewację wschód-zachód, zakończoną owalnymi narożnikami. Lekkość i szlachetność tego gestu jest współczesną XXI wieczną interpretacją monumentalności przestrzeni. W ten sposób projekt wzbogaca rangę Traktu Królewskiego, budując prostopadłą doń, monumentalną, acz rzeźbiarską i ekspresyjną przestrzeń otwierającą Trakt Królewski na Park na Książęcem;  mentalnie oraz kompozycyjnie przybliżając przestrzenie obu istniejących gmachów do siebie. Dzięki temu zabiegowi miejsce dotychczas uznawane za zapleczowe i peryferyjne nabiera rangi miejsca ważnego, rozpoznawalnego i posiadającego własną tożsamość.
Tożsamość wyższej rangi funkcjonalnej i kompozycyjnej. Odbywa się  to z oczywistą korzyścią dla intensywności emocjonalnego odbioru i jakości kulturowej Traktu Królewskiego oraz, z oczywistych powodów, dla Inwestorów tegoż projektu biurowego i handlowo-usługowego. Ponieważ Dom Partii jest zabytkiem wpisanym do Rejestru, chroniącego m.in. jego bryłę i elewacje, projekt rozbudowy powstrzymuje się przed naruszaniem integralności bryły zabytku i jego elewacji, nie dotykając nowym budynkiem zabytku, oraz nie zniekształcając jego odrębności. Nowy gmach zaznacza stosownie swoje miejsce w głównych sylwetach urbanistycznych , a czyni to w sposób kompozycyjnie podporządkowany tektonice brył i elewacji sąsiednich budynków pierzei ul. Nowy Świat, odczytując i  wzbogacając rytm emocjonalny i przestrzenny pejzażu Traktu Królewskiego. Wszelkie intencje architektoniczne projektu kierują się zasadą minimalistycznej, abstrakcyjnej materii architektonicznej, ultra-modernistycznym detalem uproszczonym do maksimum oraz graficznym rastrowym rysunkiem elewacji i wnętrz używającym płaszczyzn białych, czarnych i odcieni szarości. W zamierzeniu swym projekt jako swoisty zwornik przestrzenny, uzupełnia i streszcza współczesnym językiem abstrakcji monumentalnej układ i tektonikę „Domu Partii” oraz Gmachu Giełdy, płynnymi falującymi liniami i płaszczyznami podkreślając strukturę i morfologię dialogujących kulturowo Sąsiadów. Wejście główne do nowoprojektowanego budynku biurowego znajduje się w osi monumentalnego zabytkowego założenia Białego Domu tym samym je waloryzując i podkreślając. Projekt przewiduje utworzenie placu miejskiego na przedłużeniu dziedzińca Białego Domu i na tej samej rzędnej, co w sposób naturalny pozwala poprzez sekwencje dziedzińca i placu odnaleźć wejście główne do projektowanego budynku biurowego. Luksusowe sklepy  w parterze i na antresoli projektowanego budynku tworzą pierzeję południową tego nowego placu miejskiego. Sklepy  są także dostępne od ulicy Nowy Świat w wyeksponowanym widocznym narożniku. Dostęp do parkingów podziemnych znajdujących się pod nowoprojektowanym budynkiem biurowym jest umieszczony od strony parkingu przy ul. Muzealnej, przy istniejącym dzisiaj wjeździe i dalej poprzez istniejący parking CBF do projektowanego parkingu nowoprojektowanego biurowca. Takie jego usytuowanie jest optymalne i godzi antynomie funkcjonalne; nie używając terenu Centrum Giełdowego ani nie tworząc wjazdu od strony ul. Nowy Świat, który to zniszczyłby uprzywilejowaną pozycję pomieszczeń handlowych. Natomiast parking komercyjny 3 poziomowy od ul. Aleje Jerozolimskie ma bezpośrednie połączenie z budynkiem CBF i jego zespołem wind i schodów; dzięki temu może obsługiwać oba budynki – budynek CBF i nowoprojektowany budynek biurowy w sposób bezkolizyjny i optymalny funkcjonalnie.