Lokalizacja, podstawowe założenia przestrzenne
Budynek nowej siedziby Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi konkursowymi w północnej części kwartału ulic 28 Czerwca 1956, Świętego Jerzego, Wierzbięcice, Krzyżowa. Istniejąca zabudowa znajdująca się w bezpośrednim otoczeniu terenu inwestycji jest zabudową pierzejową i kwartałową z licznymi wewnętrznymi dziedzińcami. Największą i najbardziej ruchliwą ulicą w okolicy ul. 28 czerwca 1956, przebiegająca w kierunku staromiejskiego rynku. Tworzy ona na długości przylegającego do niej terenu inwestycji łuk, którego dynamizm jest tu podkreślony znacznym spadkiem terenu, wynoszącym ok. 2m na całej długości projektowanego budynku.
Projekt odpowiedzialnie gospodaruje terenem budując co do zasady zabudowę pierzejową od zachodu, północy i wschodu parceli.
Zabudowa zachodniej pierzei łamie się charakterystycznie wzdłuż łuku ul. 28 czerwca 1956. Linia zabudowy została tu nieco odgięta w głąb działki tworząc szerszy urbanistyczny meander podkreślający wyjątkowość tego miejsca wśród na ogół prostokreślnych przebiegów okolicznych ulic. Meandrowe poszerzenie ulicy w ten naturalny sposób staje się przedpolem usytuowanym od strony ul. 28 czerwca 1956 przed głównym wejściem do budynku. Pozostała część działki jest wypełniona budynkiem okalającym wewnętrzny dziedziniec-ogród. Suma powierzchni ogrodu i obejścia wokół projektowanego budynku odpowiada wymaganej powierzchni niezabudowanej, wskazanej przez warunki Decyzji o Ustaleniu Lokalizacji Inwestycji Celu Publicznego. Dach dużej Sali Koncertowej (Auli) oraz dach Sali Kameralnej i Sali Koncertowej-Teatralnej są całorocznymi, urządzonymi ogrodami dostępnymi dla ogółu użytkowników. Wszystkie trzy ogrody dachowe i wewnętrzny dziedziniec -ogród otwierają się odpowiednio w poziomach pierwszej, drugiej i trzeciej kondygnacji na wielopoziomowy hol oświetlony zenitalnie i rozciągający się od zachodniej do wschodniej pierzei budynku
Dojazd do projektowanego budynku oraz pozostałe wejścia do szkoły i sal koncertowych, dostawę instrumentów, wejście artystów zlokalizowano od ulicy Wierzbięcice w fasadzie zdefiniowanej w linii obowiązującej zabudowy.
Morfologia budynku/Symbolika
Wewnętrzny układ funkcjonalny Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu jest rygorystycznie prosty i zrozumiały. Prostokątny i wielopoziomowy hol łączy ulicę 28 czerwca 1956 i wejście główne z ulicą Wierzbięcice i drugim wejściem szkolnym oraz publiczności. Duża Sala Koncertowa, Sala Teatralno-Koncertowa i Sala Kameralna usytuowane są prostopadle do holu głównego w czytelny i ergonomiczny sposób. Ich wejścia i wyjścia znajdują się na poziomie parteru holu głównego. Hol główny łączy ponadto funkcjonalnie w parterze bibliotekę, czytelnię, sale komputerowe ze stołówką i wewnętrznym całorocznym, urządzonym pejzażowo dziedzińcem -ogrodem. Pozostałe poziomy holu głównego otwierają się na hole szkolne, ogrody dachowe dużej Sali Koncertowej, Sali Koncertowo-Teatralnej i Sali Kameralnej. Umieszczone prostopadle do holu głównego linearne pejzażowe rampy o małym nachyleniu pozwalają na łatwe przedostawanie się na poszczególne poziomy i penetrację holu i budynku. Wizualnie połączone: hol główny ze swoimi rzeźbiarskimi schodami, pejzażowe rampy, hole piętrowe oraz ogrody dachowe tworzą otwartą, przyjazną, zrozumiałą przestrzeń szkolną oświetloną zenitalnie z naturalną wielowarstwową dramaturgią kompozycyjną i symboliczną