Program projektu konkursowego inwestycji zgodnie z wytycznymi Zamawiającego obejmował budowę siedziby Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Niniejsza koncepcja architektoniczna określa rozwiązania funkcjonalne siedziby Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,
Marszałka i Zarządu Województwa Wielkopolskiego, centrum sesyjno-konferencyjnego, biurowca klasy A, parkingu podziemnego oraz pejzażu i małej architektury. Koncepcja przedstawiona w niniejszej części opisowej odpowiada optymalnie na podstawowe uwarunkowania lokalizacyjne, ekonomiczne
i realizacyjne i prezentuje projekt obiektu inteligentnego na miarę XXI wieku, posiadającego wysokie walory architektoniczne i funkcjonalne. Siedziba Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego jest zaprojektowana jako obiekt reprezentacyjny, rozumnie monumentalny,
podkreślający powagę Instytucji ustawodawczych i wykonawczych Samorządu, a jednocześnie symbolicznie przejrzystych, dostępnych dla obywatela, posiadających zrozumiałą i klarowną strukturę symboliczną i architektoniczną.
Nowoczesność projektu, jego przejrzystość i dostępność wynika jednocześnie z zastanego kontekstu przestrzenno-historycznego Poznania i kontynuuje zastane walory jego bogatego kontekstu kulturowego.
Projektu będzie twórczo kontynuował i wzmacniał historycznie ukształtowaną juz morfologię i historyczną sylwetę Ringu Stübbena. Również lapidarna w formie, a bogata w strukturze i detalu, minimalistyczna bryła XXI-wiecznego gmachu Projektu przynależy do rodziny historycznych gmachów położonych wzdłuż Ringu Stübbena. Są to dostojne i ciekawe budynki o spójnych, zwartych formach i bryłach, położone wzdłuż Ringu, wzajemnie budujące z nim monumentalną, podkreśloną układem szpalerów drzew skalę przestrzeni publicznej o swoistym, lokalnym charakterze. Całość objętego ochroną konserwatorską założenia urbanistycznego Ringu Stübbena wymaga, naszym zdaniem, umieszczenia przy nim gmachu kontynuującego te zasady.
Projekt takiego gmachu powinien również używać stosownie awangardowego i semantycznego języka oraz detalu i technologii architektury XXI wieku, co stara się proponować nasz Projekt. Projekt konkursowy odpowiada twórczo także na ciekawą dualność przestrzeni urbanistycznej Ringu; gdzie monumentalnej skali i gabarytowi ca 35m od strony al. Niepodległości towarzyszy niższa, rezydencjonalna, przetykana ogrodami, kilkupiętrowa skala południowej pierzei ulicy Kościuszki. Odpowiadamy na ten kontekstualny wymóg poprzez zbudowanie w Projekcie północnej pierzei ulicy Kościuszki w postaci dwóch wysuniętych, niskich ryzalitów, również kilkupiętrowych, połączonych usytuowanym miedzy nimi ogrodem z zielenią niską i wysoką. Dzięki takiej strukturze południowej części bryły gmachu Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego utrzymana i podbudowana zostaje ekologiczna, przyjazna skala ulicy Kościuszki. Również dzięki temu rozwiązaniu, miejsca pracy Marszałków – tj. biura usytuowane od południa posiadają własne tarasy z ogrodami przekrywającymi wspomniane ryzality gmachu.
Budynek o planie kondygnacji od 1 do 3 zbliżonym do trapezu , a na wyższych kondygnacjach – biurowych na planie prostokąta, rozplanowany jest wzdłuż granic działki wypełniając maksymalnie teren i szanując tym samym jego wartość, oraz optymalizując jakość urbanistyczno-architektoniczną i ekonomiczną przedsięwzięcia. Podstawową filozofią architektoniczną projektu jest minimalizm abstrakcyjny, harmonia proporcji i przestrzeni, perfekcyjność detalu i solidność – trwałość użytych materiałów. Filozofia ta podporządkowana jest interaktywnie zasadzie funkcjonalności i ergonomii, elastyczności w czasie i ekonomiczności rozwiązań.
Lapidarna, euklidesowa i syntetyczna ponadczasowa bryła gmachu symbolizuje trwałość Instytucji i czystość motywów jej działania. Zbudowanie w tejże bryle ryzalitów z ogrodem w skali istniejącej ulicy Kościuszki, podyktowane kontekstem istniejącej tkanki miejskiej i społecznej, symbolizuje
wrażliwość społeczną instytucji samorządowych. Wielkie przeszklenia holu głównego zajmujące całą długość gmachu i takież boczne elewacje są z kolei symbolem otwarcia tych Instytucji i ich dostępności dla obywateli.
Rozświetlone i przezierne, skrajne części wewnętrznego linearnego ogrodowego dziedzińca skierowanego ku górze, ku niebu i światłu dyskretnie wprowadzają symbolikę kontekstu moralnego i duchowości, niezbędnych do tworzenia lokalnego prawa i sprawowania władzy.
Elewacje gmachu ułożone są rygorystycznie i logicznie, szachownicowo, z kryształów szklanych modułów elewacyjnych zaprojektowanych jako graniastosłupy o podstawie trójkątnej. Moduł elewacyjny i biurowy wnętrza wynosi 1,35m. Cześć tegoż modułu szklenia jest wykonana wraz z warstwą stałą ochrony przeciwsłonecznej, „brise soleil” pozwalającą na zachowanie odpowiednio niskiej przenikliwości cieplnej, a wysokiej przenikalności światła widzialnego. Możliwe jest zamontowanie, zamiennie, zamiast stałych „brise soleil” paneli z ogniwami fotowoltaicznymi przetwarzającymi energię promieniowania słonecznego na elektryczną i w ten sposób powiększenie energooszczędności projektowanego budynku, co postulujemy.
Rygor i systematyczność struktury elewacyjnej, oraz jej bezpieczna przezroczystość są również znaczącym symbolem; władzy wykonawczej samorządu: rygorystycznej acz zrozumiałej i bezpiecznej.
Elewacje zewnętrzne wzniesione z naprzemiennych modułów przeziernego lub prześwitującego szkła – zestawów szklanych niskoemisyjnych, w dzień dają we wnętrzu filtrowane, przyjazne środowisku pracy światło, a po zmroku stają się nocnym lampionem urbanistycznym.
Logiczna i mocna, widoczna konstrukcja żelbetowych podpór i stropów, prześwietlona światłem słonecznym częściowo przezroczysta bryła gmachu, z otwartym parterem, gdzie pracują w kontakcie ze światem zewnętrznym urzędnicy, rozległe tarasy dachowe dopełniają logikę semantyczną Projektu.