Ideą projektu jest połączenie czterech generacji budynków Sejmu wokół dwóch placów i Sejmowej Galerii Kolumnowej, oświetlonej dziennym światłem. Układ dwóch nowoprojektowanych budynków: Biblioteki-Mediateki-Muzeum oraz Sal Komisji Sejmowych i Biur zamyka nowy Plac Sejmowy budowany wokół Pomnika AK. To federujące założenie urbanistyczne wykorzystuje całą różnorodność i wielowątkowość historycznie nawarstwionego układu budynków sejmowych.
FUNKCJE URBANISTYCZNE, PRZESTRZEŃ SYMBOLICZNA. TRADYCJA I KONTYNUACJA
Parlament Rzeczpospolitej ma być w naszym rozumieniu architektoniczną ikoną – znakiem demokracji i jej symbolem. Układ przestrzenny dzielnicy Sejmowej – Miasta Sejmowego kojarzyć się wyborcy – obywatelowi z otwartością, przejrzystością i dostępnością. Naturalnie, z drugiej strony, ze względów bezpieczeństwa lub potrzeby dyskrecji w niektórych działaniach dostępność i jej stopniowanie są wymogiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania Sejmu, Senatu i ich kancelarii. Naszą ambicją było takie kontynuowanie dzieła poprzedników, aby wszystkie atuty jakości przestrzeni historycznej, a także rozplanowania i lokalizacji Miasta Sejmowego wykorzystać i rozwinąć jak najlepiej. Niedokończone osie kompozycji staramy się odczytać i dokończyć. Ustawienie nowych budynków podporządkowujemy koncepcjom urbanistyki Pniewskiego i Skórewicza – ich formę – widzimy jako dialog z formami i przestrzeniami Sejmu Pniewskiego i Skórewicza. Słowa: ”kontynuacja kulturowa” są tu najwłaściwsze.
Naszym celem jest zdefiniować kształt dwóch nowych budynków, ale dalej – zdefiniować przy tej okazji schemat przyszłego rozwoju Miasta Sejmowego, funkcjonalny i przestrzenny, dla dalszych przekształceń i rozbudowy Sejmu i jego ewolucji w przyszłości. Parlament kolejnych kadencji może zmieniać dość poważnie swój kształt organizacyjny – liczbę i wielkość klubów poselskich, liczbę i rozmiary Komisji i Podkomisji Sejmowych. Budowa biur poselskich, możliwa rozbudowa Kancelarii Sejmu i Senatu są naturalną koleją rzeczy. Adaptacja Nowego Domu Poselskiego czy budowa innych pomieszczeń konkursowych kubatur jest trudna do wykluczenia. Wskazujemy więc potencjalne miejsca rozbudowy nowych kubatur – jak np. wspomniana już nadbudowa parkingu podziemnego ulokowanego równolegle do Galerii Sejmowej. Ale nade wszystko – czujemy niezbędność zbudowania czytelnego układu komunikacyjnego – nadziemnego i podziemnego. Jest to gest praktyczny i symboliczny zarazem. Transparentny, otwarty Sejm przyjmie na zwiedzanie wycieczki szkolne w nowej Galerii Sejmowej i w Westybulach Gości usytuowanych na wprost centralnych Schodów Sejmu. Symboliczna dostępność obu Izb Parlamentarnych tutaj się rozpoczyna.
Obsługujemy pliki cookies. Jeśli uważasz, że to jest ok, po prostu kliknij "Akceptuj wszystko". Możesz też wybrać, jakie chcesz ciasteczka, klikając "Ustawienia".